Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2017-2018 / Msza w intencji poległch żołnierzy 1 PSP
Piątek - 27 maja 2022 Amandy, Jana, Juliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

Msza Święta w intencji poległych żółnierzy 1 PSP

Przedstawiciele uczniów i nauczycieli naszej szkoły na uroczystej Mszy Świętej w intencji poległych i zmarłych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich.

3 grudnia 2017 r. w kościele Św. Małgorzaty w Nowym Sączu odbyła się uroczysta Msza Święta, w czasie której modlono się i wspominano poległych i rannych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich. Brali oni udział w umacnianiu wschodniej  granicy państwa polskiego oraz wojnie polsko-sowieckiej w latach1918-1920. Ponad stu dziewięćdziesięciu z nich poległo na polach bitew, a około pięciuset  zostało rannych. Ta uroczystość odbyła się w 99 rocznicę powstania I Pułku Strzelców Podhalańskich. Ważnym symbolem tej rocznicy był jedyny zachowany sztandar pułku, który  wyeksponowano przed ołtarzem.
Koncelebrowanej Mszy Św. przewodniczył  prałat sądeckiej kolegiaty, który podkreślił wkład Podhalańczyków w ocalenie niepodległego bytu odrodzonej po latach niewoli  II Rzeczpospolitej. Wśród obecnych na Mszy Św. należy wymienić przedstawicieli  Sejmu i Senatu, władz miasta Nowego Sącza, grupę rekonstrukcyjną ze sądeckiego oddziału straży granicznej, poczty sztandarowe, a także licznie zgromadzonych uczestników celebry.
 Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Anna Bodziony, Małgorzata Pasoń, Andrzej Bienias i Artur Ligęza, którzy pięknie się prezentowali w strojach regionalnych. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Henryk Kula i Teresa Kulak.
 Na zakończenie uroczystości  poczty sztandarowe,  przedstawiciele władz oraz straży granicznej przemaszerowali pod  kościół  Św. Kazimierza, gdzie pod tablicą pamiątkową IPSP  złożyli kwiaty i zapalili znicze.
 Inicjatorem tej uroczystości  było Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”, z którym nasza szkoła od kilku lat współpracuje przy organizowaniu apeli poległych, jak również uroczystości patriotycznych.


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP