Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2014 - 2015 / Sejm dzieci i Mlodzieży 2015
Niedziela - 9 grudnia 2018 Anety, Leokadii, Wiesława      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Z Podegrodzia do Sejmu
Łukasz Duda i Wojciech Maciuszek uczniowie naszego gimnazjum na XXI Sesji
Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

      XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM) jest projektem edukacyjnym, zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i O środkiem Rozwoju Edukacji. Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1994 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie.  Nasza szkoła już po raz czwarty z rzędu zakwalifikowała się do udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży, co nie było łatwym zadaniem, gdyż dla województwa małopolskiego zarezerwowano tylko 42 mandaty poselskie, a walczyło o nie wiele gimnazjów i szkół  średnich. Opiekunem projektu była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie Teresa Kulak.

      O swoich wrażeniach opowiedzieli nam uczniowie Gimnazjum im. Bł.o. St. Papczyńskiego ? Wojtek Maciuszek i Łukasz Duda, którzy reprezentowali szkołę podczas obrad.
Dnia 31.05.2015 rozpoczęli my swoja przygodę w Warszawie. O godzinie 13:00 zaczęły się warsztaty o temacie "Aktywizm online ". Na początku zapoznali my się ze swoimi kolegami  i koleżankami z zajęć. Później przeszli my do tematu. Na warsztatach dowiedzieli my się dużo ciekawych rzeczy
o tym, jak możemy być aktywni w sieci. Potem udali my się do swoich pokojów hotelowych, gdzie już nie mogli my się doczekać następnego dnia. 01.06.2015 zjedli my  śniadanie, ubrali my się w garnitury i pojechali my do budynku Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej. Mieli my tam 2 godziny na zwiedzanie. W tym czasie poznaliśmy panią wicemarszałek Wandę Nowicką oraz zwiedzili my cały Sejm. Nareszcie nadeszła chwila, w której zasiedliśmy w ławach poselskich i zaczęli my obrady. Na sali były również takie osoby jak: pani premier Ewa Kopacz, Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak oraz pani Minister Edukacji Joanna Kluzik- Rostkowska. Obrady XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży otworzył marszałek Radosław Sikorski.  Życzę Wam cierpliwo ci podczas dzisiejszych dyskusji, a także budowania kompromisów, bez których ani parlament ani demokracja nie mogłyby istnieć powiedział marszałek Sejmu. Zachęcam do wytrwałego współtworzenia rzeczywistości, bo to jak Polska będzie wyglądać w kolejnych dekadach zależy także od Was - podkreślił. Młodych polityków powitała również premier Ewa Kopacz. Wiem, że nie jesteście tu z przypadku, to efekt waszej bardzo ciężkiej pracy ? powiedziała. Z mównicy sejmowej przemawiali uczestnicy XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przygotowali my ustawę dotyczącą "Miejsca młodych - jakiej przestrzeni
publicznej potrzebuje młodzież" . Dokument, którego ostateczną treść uzgodniliśmy w głosowaniu, zawiera m.in. postulaty w zakresie dostępu młodzieży do przestrzeni publicznej, kreowania jej wielofunkcyjno ci oraz zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży tam przebywającej.  Serdecznie dziękujemy organizatorom SDiM za to, że przez ten projekt mogli my się poczuć jak posłowie, którzy na co dzień decydują o losach naszego kraju.  Dziękujemy również także za to, że dzięki tej genialnej inicjatywie poznali my wielu wspaniałych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i pasje .
podsumował Wojtek Maciuszek.© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP