Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2014 - 2015 / Gminne Dni Godności 2015
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Laureaci w konkursie literackim „Niepełnosprawność niejedno ma imię…” 
       
5 maja  i 8 maja 2015 r. odbyły się pierwsze Gminne Dni Godności Osób Niepełnosprawnych pod patronatem wójt Gminy Podegrodzie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodziców Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Podegrodziu oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Gostwicy. Projekt został dofinansowany przez Urząd Gminy w Podegrodziu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w roku 2015.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie postaw zrozumienia i akceptacji, podkreślenie, że osoby z dysfunkcjami są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego.
 W ramach obchodów „Gminnych Dni Godności Osób Niepełnosprawnych” zaproszonym do Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu gimnazjalistom i gościom zaprezentowano działalność Stowarzyszenia „Promyk”. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostwicy wystąpili z fragmentem sztuki „Szelmostwa lisa Witalisa”.
Oprócz tego można było wysłuchać wykładu „Możliwości niepełnosprawności” dr Anny Tylikowskiej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Kingi Tucholskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowanego we współpracy z Patrycją Sojką, pracującą jako psycholog w WTZ w Gostwicy.
Kolejnym elementem obchodów owych dni było wystąpienie biegacza narciarskiego i biathlonisty, trzykrotnego paraolimpijczyka z Nagano, Salt Lake City i Turynu, złotego medalisty Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2002 w biegu na 10 kilometrów na siedząco oraz brązowego medalistę tych samych igrzysk w biegu na 5 kilometrów – Wiesława Fiedora, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi niepełnosprawności. Opowiedział również o swoich zmaganiach sportowych, o rywalizacji, o wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu.
Następnie wystąpił Michał Ziomek – muzyk, kompozytor, pianista, autor tekstów piosenek i wierszy, z wykształcenia psycholog, Laureat IX edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie oraz laureat nagrody im. dra Jerzego Masiora, autor muzyki i aranżacji do przedstawienia „Mary Poppins”, autor muzyki do koncertu  „Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął”. Wykonawca zaprezentował zebranym dwa utwory Grzegorza Turnaua, a także własną kompozycję.
Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs literacki pt. „Niepełnosprawność niejedno ma imię…”, który był adresowany do uczniów Gimnazjum w Brzeznej i w Podegrodziu. Wpłynęło  na niego 30 prac w dwóch kategoriach – proza i poezja.
Młodzież naszego Gimnazjum godnie reprezentowała szkołę i wykazała się umiejętnościami literackimi, zdobywając laury w kategorii proza. Oto wyniki:
I miejsce  Weronika Bogucka z kl. III d za utwór „Uwięziona w klatce umysłu.
II miejsce Kinga Zaczyk  z kl. I c za utwór „Tacy, jak my”
III miejsce Dominika Poręba z kl. I a za utwór „Wojownik światła”
III miejsce Natalia Kwoka-Wyżycka z kl. II b za utwór „Jakby piękniejszy świat”
Wyróżnienie Kinga Ciągło za utwór „Zwykły dzień”.
Uczniów do konkursu przygotowywały polonistki: p. Małgorzata Janur, p. Monika Weremczuk oraz p. Agata Nawojowska.

 

 

 

 

 

 


 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP