Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / Szkoła Podstawowa - archiwum / ostatnie pozegnanie
Środa - 19 lutego 2020 Bettiny, Konrada, Mirosława      "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2019-2020
- wyszukiwarka
        Śp. mgr Stefan Gutowski – ostatnie pożegnanie      
18 listopada 2013r. zmarł zasłużony dla naszej szkoły nauczyciel emeryt  Stefan Gutowski - polonista i doradca metodyczny oraz wychowawca młodzieży pracujący w naszej szkole w latach.1960-1988. Pochodził z Przyszowej. Absolwent 1 LO w Nowym Sączu, a następnie filologii polskiej WSP w Krakowie. W szkolnictwie pracował od 1951 r. krótko w Klęczanach potem 8 lat w Polanach na Łemkowszczyźnie i ostatnie 28 lat w Podegrodziu, w którym wiele lat mieszkał z rodziną. Przeszedł na emeryturę w 1988r. Był wieloletnim członkiem KIK-u w Nowym Sączu. Jego wielką pasją była turystyka górska.
21 listopada pożegnaliśmy go na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. 

Przemówienie p. dyr. Krystyny Dąbrowskiej
Czcigodni Kapłani, pogrążona w smutku Rodzino, Przyjaciele, Sąsiedzi, Szanowni Państwo.
Przypadł mi dzisiaj zaszczyt pożegnania, w imieniu pracowników Oświaty, długoletniego, wielce zasłużonego wychowawcę wielu pokoleń, nauczyciela Szkoły Podstawowej w Podegrodziu.
Z czcią pochylamy dziś głowy nad ciałem i grobem Wielkiego Człowieka, Humanisty, pierwszego magistra „Podegrodzkiej Podstawówki”.
Panie Stefanie, Twoi wychowankowie mówią, że mieli szczęście, że spotkali na swojej drodze Mistrza w Twojej Osobie. Każdy był dla Ciebie ważny, tak samo potrzebny, każdego szanowałeś i ceniłeś. Tego taktu i finezji uczyli się od Ciebie.
Gdy przyjrzeć się Twojemu życiu, to dzieliłeś je zawsze pomiędzy rodzinę, pracę zawodową  i działalność na rzecz innych, kierując Ogniskiem Metodycznym Języka Polskiego, dzieliłeś się Swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem z licznym gronem polonistów.
Na Ciebie zawsze mogły liczyć Drużyny Harcerskie, a Związek Nauczycielstwa Polskiego za działania wspierające rozwój Sądeckiej Oświaty przyznał Ci Złotą Odznakę ZNP.
Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania, Złoty Krzyż Zasługi i wiele innych to odznaczenia m.in. za: prace społeczne na rzecz Szkoły, które wykonywałeś nie mierząc czasu, trudu włożonego i nie licząc zysków.
W trudnych czasach zawsze broniłeś wartości i kształtowałeś postawy patriotyczne.
W skutek Twojej skromności, może nie zdawałeś sobie sprawy, że taka postawa daje Ci godne miejsce w nielicznym gronie ludzi tworzących współczesną polską elitę.
Choć żegnamy Cię ze smutkiem, to jednak przyświeca nam chrześcijańska nadzieja, że dobry i miłosierny Bóg, u którego dobre czyny idą za człowiekiem, otworzy Ci bramy raju i obdarzy wieczną szczęśliwością.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP