Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony_2013_2014 / Narodowe czytanie Fredry
Wtorek - 11 grudnia 2018 Biny, Damazego, Waldemara      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka
Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry

Biblioteka Gminna w Podegrodziu zgromadziła w sobotnie przedpołudnie -7.09.2013 r.wszystkich miłośników twórczości Aleksandra Fredry. Na wielkie „Narodowe czytanie” - akcję zorganizowaną w 220. rocznicę urodzin autora pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przybyła młodzież oraz dzieci z terenu gminy wraz z opiekunami. Byli obecni m.in.: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rogach z Janiną Buczek i Teresą Zielonką, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy z Dorotą Gorlach- Łatką oraz młodzież z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu z dyrektor szkoły Krystyną Dąbrowską, pedagogiem szkolnym Anitą Karpierz, polonistką Agatą Nawojowską i bibliotekarką Zofią Sułkowską oraz Gimnazjum w Brzeznej wraz z Barbarą Kulą.
Spotkanie rozpoczęto od przybliżenia sylwetki twórcy i najistotniejszych faktów z jego życiorysu. Następnie panie bibliotekarki - Maria Szewczyk i Małgorzata Oleś wcieliły się w rolę Pawła i Gawła i wspaniale odegrały tę krótką, lecz jakże humorystyczną scenkę. Oryginalne stroje i rekwizyty przykuwały uwagę zebranych. Żartobliwa historyjka, mówiąca o uciążliwościach sąsiedzkiego życia, wprowadziła w komediowy klimat utworów hrabiego Fredry.
Uczestnicy akcji przystąpili do odczytywania swoich ulubionych tekstów. Nie zabrakło więc fragmentów: “Zemsty”, “Ślubów panieńskich”, “Trzy po trzy” oraz nasyconych humorem utworów: ”Małpy w kąpieli”, “Osiołkowi w żłoby dano”, które odczytywane były zwłaszcza przez najmłodszych.
Na zakończenie każdemu z przybyłych na “Narodowe czytanie” wręczono pamiątkowego krokodyla, a tym którzy przynieśli własne książki Fredry, przybito stempel informujący o ogólnopolskiej akcji.
Wspólne czytanie w gościnnych murach biblioteki minęło w bardzo miłej atmosferze i potwierdziło, iż wielką literaturę można czytać z ogromną przyjemnością.

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP