Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony2012_13 / Szermierze w Podegrodziu
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Szermierze w Podegrodziu

 


Na specjalne zaproszenie pani Krystyny Dąbrowskiej- dyrektora ZSPG im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu (gm. Podegrodzie, pow. nowosądecki) oraz pedagog szkoły- p. Anity Karpierz, Gimnazjum w Podegrodziu odwiedzili Stefan Małkowski oraz Arkadiusz Jabłoński- wielokrotni mistrzowie Europy i Świata w szermierce na wózkach i wolontariusze programu ,,AMS dla integracji”. Spotkania z przedszkolakami, uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum odbyły się 10-ego i 11-ego stycznia 2013. roku w czasie trwania zajęć lekcyjnych.

 


 "Program AMS dla integracji” istnieje od 2004 roku. Celem projektu jest przekonywanie młodzieży do tego, że poruszanie się na wózku inwalidzki nie może stanąć na przeszkodzie w spełnianiu marzeń i realizacji wyznaczonych przez siebie celów. Zespół ,,Experyment”, w którego skład wchodzą uczniowie Gimnazjum w Podegrodziu przygotowali występ, którym uroczyście powitali przybyłych gości. Z tej okazji kilka melodii zagrali absolwenci szkoły zaproszeni przez opiekuna zespołu- pana Grzegorza Krawczyk. Występ wywarł olbrzymie wrażenie na uczestnikach spotkania.- Świetny set koncertowy - skomentował pan Arkadiusz - medalista Aten i Sydney.Szermierka szpadowa narodziła się w XVIII wieku we Francji i stała się jedną z pierwszych dyscyplin sportowych rozgrywanych na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Zaproszeni goście posługując się własnymi przykładami oraz filmami przybliżyli młodzieży zasady tej sztuki walki, po czym sami rozegrali pojedynek. Swoich sił w szermierce próbowali także chętni uczestnicy zebrania tocząc walki w rywalizacji międzyklasowej. Zabawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.- Świetny set koncertowy - skomentował pan Arkadiusz - medalista Aten i Sydney.Ważnym elementem zebrania była również historia - przestroga przed niewłaściwymi zachowaniami, brawurą i głupotą, które mogą prowadzić do kalectwa. Na koniec uczniowie prosili mistrzów o autografy i pamiątkowe zdjęcia, a osoby, które brały aktywny udział w spotkaniu otrzymały drobne upominki.- Pamiętajcie: marzenia, pasje i odpowiedzialność są najważniejsze. Stan zdrowia ma duże znaczenie, ale nie może niszczyć waszych planów - podsumował uczestnik igrzysk w Londynie 2012 i medalista z Aten – pan Stefan Makowski.

Elżbieta Ligas

 

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP