Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony2012_13 / Spotkanie z podróżnikiem
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Spotkanie z podróżnikiem gimnazjalistów z Podegrodzia 24.11.2012

 Zespół Szkół Podstawowo -  Gimnazjalnych im. Bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu (gm. Podegrodzie) po raz drugi zaprosił podróżnika pana Ryszarda Stabacha,  który w ubiegłym roku opowiadał uczniom o swoim pobycie w Chinach. Spotkanie z podróżnikiem miało miejsce w piątek 23-ego listopada 2012 roku na sali gimnastycznej w Gimnazjum w czasie trwania zajęć lekcyjnych i trwało 90 minut.

W tym roku podróżnik bardzo interesująco opowiadał o wyprawie do RPA- krainy kontrastów, w której toczy się spór pomiędzy biało, a czarnoskórymi ludźmi, czyli ,,Apartheid” w znaczeniu: ,,żyć osobno”. Prezentacja oparta była na pokazie zdjęć z wycieczki. Gość posłużył się przedmiotami, jakie stamtąd przywiózł. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się olbrzymie jajo i pióra strusia, wuwuzela słyszana na Mundialu RPA, lina bungee oraz ubranie ubogich, czarnych ludzi mieszkających w slumsach - osadach, w których domy buduje się z drewna i mocno sprasowanej trawy.
 
Pan Ryszard wspomniał o realiach kraju: życiu w najniebezpieczniejszym mieście - Johannesburgu, gdzie napady i postrzały uliczne są na porządku dziennym. Mówił o surowcach jakie tam występują tj. złocie i diamentach, a także obrazował Park Narodowy Krugera, w którym miał okazję zobaczyć słonie bawoły i inne dzikie zwierzęta. Zdumienie wśród wywarła wiadomość o zamieszkiwaniu regionu przez pingwiny, których osiedlenie sie na tym kontynencie do tej pory nie udało się wyjaśnić.
 
- Do tej pory Afryka kojarzyła mi się z Murzynami i bardzo wysoką temperaturą. Nawet nie przyszło mi na myśl, że gdy u nas jest lato, tam panuje zima - mówiła jedna z gimnazjalistek. Choć w RPA rzadko pada śnieg, temperatury w nocy spadają poniżej 0°C.

 
Duże zaciekawienie wzbudziła opowieść o więzieniu na Wyspie Robben, do którego trafiają ludzie za najdrobniejsze przewinienia. Z drugiej strony na agresja i przemoc nie reaguje czarnoskóra policja. Mszczą się bowiem na 7. milionowej ludności ,,białej”, którzy przez wiele lat potępiali prawie 6 razy większą od siebie masę murzyńską.

-„Dla wytrwałych nic nie jest niemożliwe” - przekonywał słuchaczy podróżnik.,,Potrzeba nam wytrwałości. Wytrwałości – życzę jej sobie i każdemu, kto chce rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem świata."
 
Na koniec uczniowie zadawali panu Ryszardowi nurtujące ich pytania.
 
Elżbiet Ligas
fot. elz

http://portalpolski.pl/polska/spotkanie-z-podroznikiem-gimnazjalistow-z-podegrodzia-9095.text.htm

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP