Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony2012_13 / Dzień Niepodległości
Piątek - 27 maja 2022 Amandy, Jana, Juliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka
94 rocznica Odzyskania Niepodległości

W niedzielę 11 listopada będziemy obchodzić 94 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tego powodu uczniowie Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. Bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu (gm. Podegrodzie, pow. nowosądecki) przygotowali przedstawienie związane z historią Państwa Polskiego w czasach zaborów. Uroczystość odbyła się 9-ego listopada (piątek) na sali gimnastycznej w Gimnazjum w czasie trwania zajęć lekcyjnych.
 Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”, po czym głos zabrali uczniowie. Przedstawienie zostało wzbogacone filmem o dziejach Rzeczpospolitej oraz fotografiami wyświetlanymi na ekranie. Pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru ,,Wiolino” pod dyrekcją pani Małgorzaty Liber - wicedyrektor Zespołu Szkół, nadawały podniosły nastrój całemu wydarzeniu.
Na koniec krotką refleksję skierowaną do młodzieży wygłosił katecheta ks. Tomasz Piecuch.
,,Na co dzień nie myślimy o trudzie i poświęceniu ludzi, którzy polegli w walce o niepodległość
ojczyzny. Chciałabym, aby teraz każdy się zastanowił, czym jest patriotyzm” -
 podsumowuje dyrektor szkoły - mgr. Krystyna Dąbrowska.
Czy rzeczywiście możemy nazwać się patriotami? Wielu z nas odpowie na to pytanie twierdząco. Warto jednak pomyśleć nad tym, w jaki sposób przejawia się umiłowanie do ojczyzny: czy z dumą śpiewamy hymn narodowy, jaki mamy stosunek do innych, do nauki, wykonywanej pracy, czy pamiętamy o odpowiednim zachowaniu w miejscach publicznych. Uczestnictwo w wyborach również jest oznaką patriotyzmu, choć niewiele osób o tym pamięta.
Elżbieta Ligas

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP