Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony2012_13 / Podegrodzie w Macedonii
Środa - 22 sierpnia 2018 Cezarego, Marii, Zygfryda     "Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty." - David Ben Gurion"Bóg nie każe nam iść żadną drogą, której by On sam nie przemierzył i na której by nie szedł z nami. " - Dietrich Bongoeffer - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- wyszukiwarka

,,Małe Podegrodzie w Macedonii"

Zespół Regionalny  ,,Małe Podegrodzie” (gm. Podegrodzie, pow. nowosądecki) został zaproszony na Festiwal Dziecięcy zorganizowany przez Dom Kultury ,,Karpos” w Skopje. Z tego powodu w środę 26-ego września grupa 29 uczniów z  wicedyrektorem Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu - panią Małgorzatą Liber, wyjechali do stolicy Macedonii, aby zaprezentować się na arenie międzynarodowej.
Tuż po przyjeździe Lachowie Podegrodzcy zostali uroczyście przywitani przez Snezanę Petreska -dyrektorkę szkoły podstawowej, a także jej absolwentów należących do ,,Dziecięcego Folkloru Pieśni i Tańca”, który w marcu 2012 roku ,,Małe Podegrodzie” miało okazję u siebie gościć.

 

 Zespół z Podegrodzia, chcąc pochwalić się swoimi zdolnościami wokalnymi i tanecznymiwystąpił m.in. w Domu Kultury w Skopje, w szkole podstawowej, jak również w centrum miasta oraz w parku. Swoim śpiewem, tańcem i strojem regionalnym przykuwali uwagę przechodniów, którzy z podziwem przyglądali się pokazom.
 
Pod przewodnictwem Jordana- kierownika Folkloru Dziecięcego w Skopie, członkowie ,,Małego Podegrodzia” zwiedzili stolicę, zoo, Cerkwię Prawosławną, a także na własne oczy zobaczyli olbrzymi, 28. metrowy pomnik Aleksandra Macedońskiego.

- Festiwal, piknik w centrum miasta i rozmówki po angielsku z Macedończykami to rzeczy, które z pewnością długo pozostaną w mojej pamięci - mówi Natalia Stachoń - uczennica klasy IId Gimnazjum w Podegrodziu.

 Przez 6 dni pobytu w Macedonii członkowie zespołu z Podegrodzia, podzieleni na 2-osobowe grupy, nocowali w mieszkaniach uczniów, którzy należą do ,,Folkloru Dziecięcego” w Skopie.

- Bardzo miło wspominam pobyt u Jeanne, rozmowy i zabawy do późnych godzin wieczornych oraz wspólne posiłki i wycieczki, jakie urządzali nam jej rodzice” – słowa gimnazjalistki Kingi Laciugi. - Mam nadzieję, że wkrótce znów będę mogła przeżyć coś takiego - dodaje.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Gminy Podegrodzie dumnie ukazują tradycję lachowską także poza granicami kraju. Zespół w 2010 roku odwiedził Turcję i ma zamiar to powtórzyć w kwietniu 2013 roku. Tego typu wyjazdy i przedstawienia są to dowodem na to, że kultura sprzed wieków wciąż rozkwita.

Elżbieta Ligas
fot. elz  / źr. google.pl

Materiał ze strony "Portalu Polski"

Także w >>zobacz>>

 

 


 © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP