Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony2012_13 / Wycieczka do Oświecimia
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

By oddać cześć ofiarom Auschwitz II Birkenau - wycieczka do Oświęcimia gimnazjalistów z Podegrodzia
Elzbieta Ligas -materiał autorski opublikowany w Portalu Polski

 W statut szkoły Gimnazjum im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu, wpisana jest wycieczka edukacyjna do Oświęcimia. Z tego powodu 27-ego września 2012 roku klasy trzecie wraz ze swoimi wychowawcami zwiedzili dawne obozy koncentracyjne : Auschwitz w Oświęcimiu oraz  Birkenau w Brzezince, które są oryginalnym dowodem zbrodni i okrucieństw ludobójczej polityki nazistowskiej.


Obóz Auschwitz ulokowany na przedmieściach miasta Oświęcim, powstał w kwietniu 1940
roku na terenie polskich koszar artyleryjskich. Kierowano tam Żydów, Romów, Polaków i inne rasy, które zdaniem nazistowskich Niemców i Sowietów stanowiły mniejszość narodową. W łagierach ludzie byli wystawieni niewyobrażalnie ciężkie warunki: brak schronienia, żywności, czasy mrozów i bardzo żmudną, wyczerpującą pracę przy rozbudowie baraków. Oszukana przez hitlerowców ludność przybyła tam z nadzieją na lepsze życie - dogodną pracę, spokój, dobrobyt.
 
Na terenie dawnego kacetu Auschwitz II Birkenau znajdują się drewniane i murowane baraki, komory gazowe, piece krematoryjne i wystawy z oryginalnymi dokumentami i przedmiotami, które uczniowie mieli okazję zobaczyć. Uwidocznione zostały m.in. walizki podróżne niewolników wraz z ich personaliami, przedmioty codziennego użytku, ubrania i wiele, wiele innych pozostałości do nich należących. Ludzie ci byli pozbawiani nie tylko majątku, ale i również godności.
 
-,, Łzy stanęły mi w oczach, kiedy za szkłem ujrzałam sterty włosów i warkoczy należących do więźniarek”- wspomina jedna z gimnazjalistek.
  
Po zwiedzeniu obozów pracy, uczniowie obejrzeli krótki film, na którym przedstawione zostały losy dzieci, dorosłych i inwalidów, którzy dostali się w ręce gestapowców. Historia i zdjęcia czasów III Rzeszy z pewnością długo pozostaną w pamięci absolwentów.
 
Smutek i niedowierzanie malowały się również na twarzach nauczycieli.
-,,To niewiarygodne, że człowiek - człowiekowi mógł zgotować taki los”- komentarz wychowawczyni kl. IIIa. W tych słowach ukazuje się wrażliwość i to, że osoba głosząca je, nie jest obojętną na wyrządzaną krzywdę.
 
Czy w Oświęcimiu musiało zginąć aż 1,3 mln ludzi? Gdyby nie oni, nie mielibyśmy teraz Polski -wolnej Polski, w której wciąż doszukujemy się problemów. Wszystkim, którzy polegli w walce o obronę ojczyzny, należy się cześć.
 
Elżbieta Ligas

fot. Elzbieta Ligas
 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP