Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2018_2019 / „Rok dla Niepodległej” w SP w Podegrodziu
Sobota - 28 maja 2022 Augustyna, Ingi, Jaromira      "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka


 „Rok dla Niepodległej” w SP w Podegrodziu


  W bieżącym roku Szkoła Podstawowa im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego
w Podegrodziu zainicjowała wiele działań służących kształtowaniu postaw patriotycznych
 i uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski, włączając się w obchody tzw. „Roku dla Niepodległej”, zaproponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Społeczność naszej szkoły podejmowała różnorakie działania rocznicowe. Uczniowie pogłębiali wiedzę o wydarzeniach związanych z okresem walk o niepodległość w naszym regionie, biorąc udział w konkursach takich jak: „Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” oraz „Ziemia Sądecka od przeszłości do współczesności”, w których troje uczniów uwieńczyło zmagania konkursowe tytułem laureata.
 Ważnym akcentem był Dzień Patrona Szkoły – tym razem kolorowo, radośnie                        i z ludowym przytupem obchodzony 18 maja br. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach. Na hali sportowej zaprezentowano pokaz tańca regionalnego. Rozegrano mecz szmacianą piłką nożną, a uczniowie doskonale bawili się
w „zabawach dziecięcych z dawnych lat”. Usłyszeliśmy też wykład na temat gwary podegrodzkiej, można było pośpiewać w lachowskim karaoke. Wszyscy zgromadzeni obejrzeli prezentację haftów i zdobień charakterystycznych dla strojów podegrodzkich. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz mody ludowej obejmujący stroje powszednie jak
i odświętne. Można było również wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle izby przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Spędziliśmy ten dzień w atmosferze kultury Lachów, której stolicą jest Podegrodzie. Wszystkich uczniów i nauczycieli obowiązywał strój lachowski lub jego stylizacja.
 Z kolei podczas realizacji projektu zatytułowanego „Festiwal nauki” zaprezentowano grę historyczną „Do Niepodległej” opracowaną przez grupę uczniów. Grający odpowiadali na pytania dotyczące 123 lat niewoli. Na graczy czekały zadania specjalne np. rzuty do celu, bandażowanie dłoni czy zakładanie kombinezonu wojskowego i żołnierskich butów. Młodzież chętnie brała udział w grze, przypominając sobie równocześnie ważne wydarzenia z okresu walk o niepodległą Polskę.
 Aby przybliżyć miejsca walk z okresu I wojny światowej w naszym regionie wyruszyliśmy na wycieczki edukacyjne.
  Pierwsza z nich – klas piątych – prowadziła śladami bitwy limanowskiej, gdzie
w dniach 8-12 grudnia 1914r. na wzgórzu Jabłoniec pod Limanową rozegrała się bitwa uznana za „węgierskie Monte Cassino”. Cmentarz na Jabłońcu to niezwykłe miejsce. Mogiły, zwłaszcza te zbiorowe, działają na wyobraźnię i zmuszają do refleksji nad ogromem ofiar, jakie narody ponoszą w imię wolności.
 Natomiast klasy siódme udały się na Szlak Niepodległości. Cel edukacyjnej wyprawy śladami Marszałka i jego legionów stanowiło zapoznanie się z wydarzeniami historycznymi, jakie miały miejsce w naszej najbliższej okolicy. Wycieczka rozpoczęła się w Limanowej, gdzie uczniowie odwiedzili Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej, będącą symbolem niepodległości. Następnie uczniowie udali się na Jabłoniec. W Marcinkowicach uczniowie na miejscowym cmentarzu odwiedzili groby poległych legionistów. W dalszej kolejności udali się
do zabytkowego Pałacu Morawskich. Tam pani przewodnik przedstawiła interesującą historię samego budynku i jego ostatnich właścicieli. Oczywiście najbardziej pasjonującym punktem opowieści było przybycie Józefa Piłsudskiego ze swoimi legionistami. Komendant przebywał w dworku w dniach 5-6 grudnia 1914 roku, tuż przed słynną bitwą pod Marcinkowicami. Ostatnim punktem programu były Gorlice, w których rozegrała się jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej. Uczniowie odwiedzili stałą ekspozycję poświęconą Bitwie Gorlickiej, znajdującą się w Muzeum PTTK.
 Innym, ważnym akcentem tych obchodów była „Sztafeta Niepodległościowa” przeprowadzona podczas Dnia Sportu.
 Nie zabrakło też konkursów plastycznego i literackiego połączonych tytułem „Czym dla mnie jest moja Ojczyzna?”. Najlepsze prace wykonane różnorodnymi technikami wyeksponowano na okolicznościowej wystawie.
 Nasza szkoła włączyła się też do akcji „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”. Otrzymaliśmy ciekawe widokówki wykonane samodzielnie przez naszych kolegów z różnych zakątków Polski. Oczywiście wysłaliśmy też kartki z naszej miejscowości, propagując tym samym Podegrodzie i naszą szkołę.
 31 października br. nasi uczniowie z pocztem sztandarowym brali udział
w uroczystości odsłonięcia wmurowanych w ścianę Baszty Kowalskiej w Nowym Sączu tablic z nazwiskami 194 żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w walkach o granicę wschodnią w latach 1918-1920. Warto podkreślić, że kopie tych tablic uroczyście przekazano naszej szkole w ubiegłym roku.
 Zwieńczeniem tych działań było świętowanie 11 Listopada. Aby nadać jeszcze większej rangi wydarzeniom, całą społeczność szkolną obowiązywał strój galowy z przypiętymi biało-czerwonymi, samodzielnie wykonanymi kotylionami. Uroczystość rozpoczęliśmy od obejrzenia niezwykłego widowiska prezentującego pokrótce ważnych bohaterów z historii naszego państwa, począwszy od czasów Mieszka I aż po współczesność z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Szukaliśmy wzorów i ideałów, w dążeniu Polaków do Niepodległości, na których moglibyśmy się dzisiaj wzorować. Kolejnym punktem tych obchodów był „Przegląd polskiej pieśni patriotycznej”. Chętni uczniowie zaśpiewali wybrane przez siebie piosenki patriotyczne i zaprezentowali się w historycznych kostiumach z wybranej epoki. Następnie wyruszyliśmy na „Marsz Niepodległościowy”, podczas którego 400-osobowa społeczność szkolna z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami przeszła ulicami Podegrodzia. Przystanek na naszej drodze stanowiło nawiedzenie podegrodzkiego kościoła. Punktualnie
o godzinie 11.11 przed Szkołą Podstawową w Podegrodziu odśpiewaliśmy hymn Polski czyli „Mazurek Dąbrowskiego”.  
Mamy nadzieję, że te wydarzenia pozostaną w pamięci naszych wychowanków
i przyczynią się do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP