Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2017-2018 / I Szkolny Festiwal Nauki 2018
Piątek - 27 maja 2022 Amandy, Jana, Juliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

I SZKOLNY FESTIWAL NAUKI - 2018

Jest tylko jeden sposób nauki – jak pisał Caulo Coelho – poprzez działanie.Tymi słowami 30 maja 2018 r. w naszej Szkole rozpoczął się I Szkolny Festiwal Nauki. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, ale także z Olszany i Olszanki. Celem festiwalu było pokazanie młodzieży, że nauka nie musi być wcale taka nudna, a może dawać wiele satysfakcji. Młodzi ludzie mieli możliwość na własnej „skórze” poznawać świat, o którym najczęściej czytają w podręcznikach.

Na początku mogliśmy obejrzeć dwa przedstawienia teatralne: w języku angielskim oraz hiszpańskim. W przerwie między spektaklami dziewczynki z klasy I zaprezentowały piękny taniec, który porwał publiczność do wspólnej zabawy.

Przez kolejne trzy godziny uczniowie podzieleni na kilkunastoosobowe grupy rozwijali swoje zainteresowania i pasje w salach lekcyjnych. Mieli możliwość podziwiać ciekawe eksponaty, pomoce dydaktyczne i przyrządy, z którymi na co dzień nie mają styczności. Klasy przekształciły się w m. in. niesamowite laboratoria, studio fotograficzne, gigantyczny plac do rozgrywek historycznych czy też escape room. Przemieszczając się między salami na poszczególnych stanowiskach mogliśmy  wspólnie ze studentami PWSZ w Nowym Sączu przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a przede wszystkim poćwiczyć resuscytację krążeniowo – oddechową, która może uratować życie.


Uczniowie z uśmiechem wspominają pierwszy dla wielu z nich trening sztuki walki Aikido prowadzony pod okiem wykwalifikowanego trenera. Przechodząc do kolejnej sali mogliśmy wykonać doświadczenia i zagrać w wykonane własnoręcznie przez uczniów gry i puzzle o tematyce biologicznej i ekologicznej.

Kolejne dwie sale przeznaczone były na spotkanie z językiem angielskim i niemieckim, a przede wszystkim sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności językowych. Na chętnych czekały quizy o kulturze, historii, geografii i ciekawostkach społecznych poszczególnych krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Oprócz gier planszowych, ubierania papierowych postaci zgodnie ze wskazówkami, układanie puzzli na czas, najbardziej aktywni uczestnicy w sali języka angielskiego brali udział w loterii, w której mogli wygrać słodycze oraz przybory szkolne.

 W sali nr 6 mogliśmy obejrzeć dawne aparaty fotograficzne i inne przyrządy niezbędne do robienia zdjęć. Główną atrakcją było samodzielne robienie i wywoływanie zdjęć techniką cyjanotypii wynalezioną już w XIX wieku.
Kolejny przystanek na naszej ścieżce edukacyjnej to laboratorium kolorów. W sali tej młodzież dowiedziała się, jak z trzech podstawowych kolorów otrzymywać pochodne. Wiedzę tą zdobywała, oglądając prezentację multimedialną, w czasie ćwiczeń praktycznych, obserwacji doświadczeń, a także w czasie gier i zabaw.

Uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zdolności artystycznych, wyobraźni, kreatywności poprzez tworzenie własnej kompozycji kolorystycznej na bawełnianym płatku oraz współtworzenie dużego obrazu, którego motywem przewodnim było hasło: "Latające kolory, czyli wszystko co fruwa i lata". Obraz ten został wyeksponowany w holu naszej szkoły.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra historyczna pt. „Do Niepodległej”. Na posadzce rozmieszczono ponad 150 pól do gry. Wśród nich były pola oznakowane napisem „pytanie”. Jeśli gracz trafił na nie odpowiadał na pytanie z zakresu 123 lat zaborów. Na graczy czekały zadania specjalne; np. rzuty do celu, bandażowanie dłoni czy zakładanie kombinezonu wojskowego i butów. Oczywiście za każde zadanie wykonane w odpowiednim czasie zawodnicy otrzymywali premię punktową. Młodzież chętnie brała udział w grze, przypominając sobie równocześnie ważne wydarzenia z okresu walk o niepodległą Polskę. Warto zauważyć, że służy to kształtowaniu postaw patriotycznych, co ma szczególne znaczenie w tym czasie, gdy zbliżamy się do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kolejna z sal przeznaczona została na laboratorium fizyczne, w której przeprowadzono wiele ciekawych doświadczeń dotyczących zjawisk elektrostatycznych oraz złudzeń optycznych. Przed budynkiem szkoły mogliśmy zobaczyć przygotowany przez uczniów pokaz odpalania rakiety.

W sali matematycznej na zebranych czekał quiz matematyczny, sudoku, pokaz trików matematycznych oraz domino, oczywiście matematyczne. Sporo zabawy dostarczyły gry logiczne i zręcznościowe. Druga z sal matematycznych to escape rooom. Reguły zabawy były dosyć proste. Zamknięci w pomieszczeniu gracze mieli tylko jedno zadanie – uciec z pokoju. Oczywiście musieli zmieścić się w określonym czasie, a wydostanie się z pokoju wiązało się z przejściem szeregu różnego rodzaju łamigłówek i zadań, gdzie każda kolejna to wskazówka do upragnionego wyjścia. Wystarczyło znaleźć klucz. Do przeprowadzenia ucieczki wykorzystano różnego rodzaju sprzęty elektroniczne, książki, telefon z zainstalowaną aplikacją QR, skrzynie z kłódkami na szyfr, lustro a nawet kubeczki z sokiem. Dla dodatkowego efektu zasłonięto okna i przygotowano „nastrojową” dekorację. W grupie siła! Samemu wyjścia nie znajdziesz, escape room to gra drużynowa, świetny sposób na ćwiczenie współpracy i integracji grupy. Wszyscy, którzy zatrzasnęli się w sali byli zachwyceni grą i te emocje pomogły im znaleźć drogę wyjścia.

W sali geograficznej odbył się turniej międzyklasowy, w którym wzięli udział siódmoklasiści. Pytania sprawdzały wiedzę o naszym kraju. Zwyciężyła drużyna z Olszany, na drugim miejscu uplasowała się klasa VII c, a na trzecim VII b. Trzyosobowe zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodycze dla całej klasy. Gratulujemy!.

Ostatnia sala to laboratorium chemiczne. I tu mogliśmy być świadkami niesamowitych doświadczeń. Z pewnością zapamiętamy efektowny i widowiskowy wybuch wulkanu. Wszystkie atrakcje przygotowano pod hasłem „Poczuj chemię do chemii’.

Był to dla wszystkich dzień pełen niesamowitych doświadczeń. Wielu z nas z pewnością nauczyło się czegoś nowego, czegoś, co trudno zapamiętać, czytając podręcznik. I taki był cel tych zajęć, aby zdobyć nowe wiadomości i umiejętności, bawiąc się i eksperymentując.

Fotorelacja: Karolina Maciuszek, Martyna Kasprzycka KF oraz p. Jacek Kula

Wydarzenia na sali sportowej:

Wydarzenia Festiwalu w pracowniach

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP