Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2017-2018 / SAMORZĄD UCZNIOWSKI WSPIERA… MATEMATYKĘ
Piątek - 27 maja 2022 Amandy, Jana, Juliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Patron szkoły
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2016-2017 GIM
- 2017-2018
- 2018_2019
- 2019-2020
- wyszukiwarka

SAMORZĄD UCZNIOWSKI WSPIERA… MATEMATYKĘ!!!


Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu we współpracy z Panią mgr Małgorzatą Kunicką – Hajduga oraz Panią mgr Patrycją Bugajską zorganizował eksperyment matematyczny. Polegał on na wykazaniu, że wśród losowo wybranych przez Panią wicedyrektor Małgorzatę Liber osób przynajmniej dwie urodziły się w tym samym dniu i tym samym miesiącu. Zakład wydawał się sprawiedliwy zwłaszcza, że rok ma 365 dni.
Sytuacja, która się zdarzyła nosi nazwę „paradoksu matematycznego” i jest udowodnionym faktem. Pytanie stawiane w paradoksie dnia urodzin brzmi: Ile osób należy wybrać, żeby prawdopodobieństwo, że co najmniej dwie z nich mają urodziny tego samego dnia w roku, było większe od 0,5. Odpowiedź brzmi: 23. Fascynujące czyż nie?
Kolejnym przykładem ciekawego zastosowania matematyki w życiu codziennym było doświadczenie z kostką do gry, dzięki niemu samorząd wywalczył kolejny dzień bez pytania.
Mamy nadzieję, że uczniom podobało się spotkanie z ciekawą i fascynującą „Królową nauk”.  Samorząd Uczniowski zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Samorząd wspiera wybrany przedmiot szkolny”.
                                                                                                                            Samorząd Uczniowski

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP