Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2015-2016 GIM Archiwum / „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości’”.
Poniedziałek - 17 grudnia 2018 Jolanty, Łukasza, Olimpii     Radosnych i pełnych ciepła rodzinnego Świąt Narodzin Chrystusa, oraz dużo szczęścia i pomyślności w Nowym Roku - życzą wszystkim uczestnicy projektu -"Interaktywna Polska" - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

„Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej
i narodowej tożsamości’”.

Patryk Olszak i Piotr Konstanty

Jesteśmy uczniami klas 3d i 2d Gimnazjum w Podegrodziu. Realizowaliśmy projekt rekrutacyjny do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat był następujący „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości’”.
Jako miejsce pamięci wybraliśmy pomnik bł. O. St. Papczyńskiego. Jest to miejsce szczególnie ważne dla naszej społeczności uczniowskiej, ponieważ nasza szkoła nosi jego imię. Jest ono również szczególne dla społeczności lokalnej, ponieważ w tym miejscu stał dom rodzinny naszego błogosławionego, który 5.06.2016 w Rzymie będzie wyniesiony na ołtarze. Cała społeczność  lokalna przygotowuje się do tej uroczystości. My również postanowiliśmy włączyć się w te działania. Realizując projekt szukaliśmy odpowiedzi na pytania badawcze:
- Czy wybrane przez nas miejsce pamięci, jakim jest pomnik, jest obecne w świadomości lokalnej?
- Co można zrobić, aby w tej świadomości zaistniał mocniej?
Aby znaleźć potrzebne informacje analizowaliśmy różne źródła: strony internetowe naszej gminy i parafii, książki poświęcone historii lokalnej, artykuły prasowe, a także przeprowadziliśmy wywiady z osobami, które opiekują się tym miejscem i posiadają bogatą wiedzę na jego temat.

 


Przeprowadziliśmy również sondę, aby uzyskać informację od mieszkańców naszej wsi
i okolicy, czy znają to miejsce i z jakim faktem go kojarzą. Część badanych udzieliła wyczerpującej odpowiedzi na te pytania, ale spora część nie potrafiła na nie odpowiedzieć. W celu zwiększenia zainteresowania tym miejscem podjęliśmy następujące działania:
 - korzystając ze szkolnego radiowęzła, przekazaliśmy informacje o naszym projekcie i jego wynikach naszej społeczności szkolnej,
- na spotkaniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podzieliliśmy się wynikami naszych badań i podjęliśmy dyskusję zmierzającą do upowszechnienia tego miejsca,- opracowaliśmy projekt zakładki do książki i widokówki, na której zamieściliśmy zdjęcie pomnika - zostały one rozdane uczniom naszej szkoły, a także przekazaliśmy je do miejscowego sklepu i Gminnego Ośrodka Kultury,
- wykonaliśmy też plakat związany z pomnikiem naszego rodaka, który został umieszczony na tablicach ogłoszeń w naszej miejscowości.
W związku ze zbliżającą się kanonizacją planujemy podjąć działania mające na celu umieszczenie na ogrodzeniu pomnika baneru z napisem „Miejsce narodzin św. O. Stanisława Papczyńskiego”.
W zrealizowaniu tego planu liczymy na wsparcie naszego proboszcza, rady parafialnej i miejscowych władz.
          

Patryk Olszak, Piotr Konstanty

 


 

 

 


 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP