Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2015-2016 GIM Archiwum / Mistrz dobrego wychowania
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Choć to sztuka nie lada, żyć z kulturą wypada!
- rozstrzygnięto konkurs o tytuł Mistrza Dobrego Wychowania

W ostatni poniedziałek – 04 kwietnia br. odbył się w naszym gimnazjum finał konkursu o tytuł "Mistrza dobrego wychowania". Wzięło w nim udział 12 uczniów, którzy reprezentowali każdą klasę. Byli to zwycięzcy eliminacji klasowych, które odbyły się w marcu i miały formę testu. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie gimnazjum.    
 Konkurs rozstrzygnęła gra "1 z 12", która miała pokazać, kto jest prawdziwą damą lub dżentelmenem. Poszczególne klasy reprezentowali: Ia - Kinga Hebda, Ib - Kamila Pawłowska, Ic - Anna Zięba, Id - Justyna Lorczyk, IIa - Grzegorz Szabla, IIb Maria Golonka, IIc - Dominika Łatka, IId - Piotr Ciągło, IIIa - Dawid Szabla, IIIb - Paweł Potoniec, IIIc - Ola Potoczna, IIId - Łukasz Duda. Po wylosowaniu stanowisk uczestnicy zajęli swoje miejsca. Każdy z nich miał trzy szanse. W pierwszej rundzie zadano po jednym pytaniu - z zakresu terminologii savoir - vivre, znajomości zasad postępowania w różnych sytuacjach. Pytania dotyczyły też wykonywania zadań praktycznych, np. nakrywania do stołu, składania serwetki, wiązanie krawata. W drugiej części osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi wyznaczała następną. Walka trwała zacięcie, publiczność aktywnie kibicowała swoim kolegom. Ostateczna rywalizacja rozegrała się pomiędzy Olą Potoczną, Łukaszem Dudą i Piotrem Ciągło. Zwyciężył Łukasz Duda z klasy IIId, nie tracąc w finale żadnej z szans. Uczestnicy odpowiedzieli na 86 ze 156 przygotowanych pytań. Jeśli na zadane pytanie padła błędna odpowiedź, wówczas prowadząca konkurs pani Joanna Janik prezentowała prawidłową. Często była ona zaskoczeniem dla publiczności, która była wyraźnie zainteresowana i zaangażowana. Były też pytania do publiczności. Kto pierwszy udzielił prawidłowej odpowiedzi, otrzymał zakładkę wykonaną specjalnie z tej okazji. Otrzymało ją też 12 uczestników finału. Rozdano również dyplomy będące wyróżnieniem w tym konkursie. Łukasz Duda otrzymał dyplom „Mistrza Dobrego Wychowania”
Kultura osobista i dobre maniery są to cechy, które kształtujemy w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Dlatego należy wśród uczniów propagować wzorce kulturalnego zachowania, wyrabiać nawyk stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o wygląd zewnętrzny oraz właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Konieczne jest również uczenie krytycznej postawy wobec zachowań powszechnie uznanych za niewłaściwe - wandalizmu, chamstwa, słownej agresji. Przeprowadzony konkurs miał na celu uświadomić uczniom, że właściwe, zgodne z ogólnie przyjętymi normami zachowanie ma wpływ na ich życie, a osoby przestrzegające zasad savoir – vivre’u są zawsze lubiane, cenione i szanowane.


Koordynatorami konkursu były: Joanna Janik, Joanna Kowalska, Teresa Kulak.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP