Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2015-2016 GIM Archiwum / Prawdopodobieństwo wokół nas, czyli kostka do gry jako ważny i ciekawy obiekt matematyki
Niedziela - 9 grudnia 2018 Anety, Leokadii, Wiesława      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

"Prawdopodobieństwo wokół nas, czyli kostka do gry jako ważny i ciekawy obiekt matematyki"

13 stycznia w naszej szkole odbyło wyjątkowe spotkanie z prof.  dr hab. Adamem Płockim wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Instytucie Matematyki, a obecnie wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Temat spotkania brzmiał: "Prawdopodobieństwo wokół nas, czyli kostka do gry jako ważny i ciekawy obiekt matematyki". W wykładzie wzięli udział uczniowie klas II i III, którzy otrzymali oceny dobre i bardzo dobre na I okres z matematyki. 
W trakcie spotkania prof. w interesujący sposób opowiadał o przypadku, który jest sprawcą bardzo wielu zdarzeń w naszym życiu prezentując przy tym przywiezione przez siebie ciekawe kostki do gry oraz przyrządy losujące.  Uczniowie mieli okazję między innymi przekonać się jak przy pomocy ciasta i rodzynka zastąpić monetę lub kostkę do gry. Ta dziwna matematyka o szansach i ryzyku, o zdarzeniach mniej, bardziej i jednakowo prawdopodobnych nazywa się rachunkiem prawdopodobieństwa.

fot.Natalia Zygmunt i Dominika Łatka KF

 


 

 

 

 

 


 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP