Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2015-2016 GIM Archiwum / Jesienny wyjazd klas II d i I c do Nowego Sącza
Niedziela - 9 grudnia 2018 Anety, Leokadii, Wiesława      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Jesienny wyjazd klas II d i I c do Nowego Sącza

 


 

 26 października 2015 r. klasa II d z wychowawcą p. Agatą Nawojowską oraz klasa I c z wychowawcą p. Małgorzatą Janur wybrała się na wycieczkę humanistyczno - przyrodniczą do Nowego Sącza.
Celem wyjazdu było:
* obejrzenie filmu animowanego pt. „Mały Książę” w wersji 3 D w kinie MCK „Sokół”
*  integracyjne wyjście na posiłek do jednej z sądeckich restauracji
* zwiedzanie muzeum wodociągów oraz ujęcia wody w Świniarsku
 Pierwszym punktem programu była projekcja filmu pt. „Mały Książę” w reżyserii Marka Osborna. Dzieło to jest ekranizacją przygotowaną przez światową ekstraklasę specjalistów od animacji (wśród nich m.in. współtwórcy „Shreka”, „Odlotu”, „Zaplątanych”, „Epoki Lodowcowej”, „Iniemamocnych” i „Wall-E”), która nowatorsko łączy najnowocześniejsze techniki animacji komputerowej z tradycyjną animacją poklatkową. Efektem tego jest niezwykła i ponadczasowa historia małej dziewczynki, jej tajemniczego sąsiada – Pilota i Małego Księcia, którego oboje pokochali nad życie.
   Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia.
   W doborowym polskim dubbingu głosów użyczyli m.in.: Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Anna Cieślak, Piotr Adamczyk, Włodzimierz Press, Adam Ferency, Antoni Pawlicki i Maciej Musiał.
   „Mały Książę” to hołd dla ukochanej przez pokolenia książki Antoine’a de Saint Exupery’ego, zrealizowany z wielkim szacunkiem dla pierwowzoru literackiego. Za sprawą magii kina i talentu najlepszych animatorów ze studiów Pixar, Dreamworks i Disney, rysunki de Saint Exupery’ego dosłownie ożyją na ekranie, a postaci – Mały Książę, Lis, Pilot, Róża, Król i Wąż – przemówią tekstem z książki.
   Film „Mały Książę”, afirmujący podstawowe wartości – szacunek dla starszych, rodzinę, przyjaźń – stanowi doskonały materiał do ciekawych dyskusji, zwłaszcza, że dzieło  Exupery’ego jest lekturą szkolną.
   Po projekcji filmu uczestnicy wyjazdu udali się do jednej z sądeckich restauracji na posiłek. Wtedy też nie zabrakło wielu rozmów pełnych salw śmiechu :)
   Ostatnim miejscem, do którego udali się uczniowie było muzeum wodociągów – ujęcie wody w Świniarsku. Zakład Uzdatniania Wody w Świniarsku dostarcza wodę mieszkańcom miasta od ponad 100 lat. Ciekawostką jest to, że jej zużycie jest podobne jak w 1912 roku i w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi około 4,5 metra sześciennego miesięcznie.
   W latach 70-ych i 80-ych XX zakład wzbogacił się o studnie wraz z rowem sztucznie nawadniającym zasilanym wodą z rzeki Dunajec. Zyskał także nową pompownię wraz z chlorownią. Wybudowano również drugą magistralę dosyłową do Nowego Sącza. Zakład pokrywa około 30 procent zapotrzebowania na wodę mieszkańców Nowego Sącz i gmin sąsiednich.                        
   Zakład w Świniarsku oczyszcza wodę pochodzącą z  Dunajca oraz ujęć infiltracyjnych (wydobywanie wód podziemnych zasilanych w znacznej mierze wodami powierzchniowymi z rzek, jezior i zbiorników wodnych). Ujęcia infiltracyjne to 11 studni zlokalizowanych wzdłuż rzeki Dunajec i 16 studni zlokalizowanych na terenie zakładu, nawadnianych wodą z rzeki.
   Woda pochodząca z ujęć infiltracyjnych charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami. Inaczej jest z wodą powierzchniową, która wymaga uzdatniania fizycznego i chemicznego. Ta ostatnia zanim trafi do filtrów samopłuczących, musi znaleźć się w osadnikach, gdzie jest poddawana wstępnemu procesowi oczyszczania – usuwane są z niej drobne osady. Woda z osadników oraz woda z 16 studni przepływa do filtrów samopłuczących. Następnie jest poddawana dezynfekcji promieniami UV i gromadzona jest w zbiornikach czystej wody. Końcowy etap oczyszczania to dodanie chloru, ale tylko w minimalnych ilościach, potrzebnych do zabezpieczenia wody przed jej wtórnym zanieczyszczeniem w sieci. Do naszych domów trafia gotowy produkt, który możemy pić prosto z kranu.
 Uczniowie miło spędzili czas podczas wyjazdu w klimacie „złotej polskiej jesieni”. Nie zabrakło również czasu na uwiecznienie przepięknych barw jesieni na terenie obiektu wodociągów.


Tekst poświęcony filmowi „Mały Książę” pochodzi z listu intencyjnego z Działu Edukacji Filmowej.
Tekst dotyczący wodociągów pochodzi ze strony
http://www.swns.pl/9,6,Zaklad_Uzdatniania_Wody_w_Swiniarsku.html

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP