Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2014 - 2015 / Wycieczka do Sandomierza
Niedziela - 9 grudnia 2018 Anety, Leokadii, Wiesława      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

Wycieczka klasy I d  - ZIEMIA SANDOMIERSKA

11 czerwca 2015 r. klasa I d wraz z wychowawczynią p. Agatą Nawojowską oraz p. Katarzyną Owsianką udała się na wycieczkę do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego.
Celem podróży było przede wszystkim zwiedzenie miasta o tysiącletniej historii, które leży nad Wisłą na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, w otoczeniu soczystej zieleni. Sandomierz to żywy świadek historii i kultury naszego Państwa i Narodu. Warto zaznaczyć, że Sandomierz bywa nazywany Małym Rzymem, gdyż jest usytuowany na siedmiu wzgórzach.
Zwiedzanie rozpoczęto od Katedry pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – gotyckiej XIV- wiecznej świątyni wzniesionej z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wnętrze zachwyca swym barokowym i rokokowym stylem oraz dobrze zachowaną polichromią. Później uczniowie mieli okazję przyjrzeć się Domowi Długosza – to dawna mansjonaria, dom ceglano-kamienny, gotycki, wzniesiony z fundacji Jana Długosza w 1476 r. Charakterystyczna architektura oparta jest na strzelistym dachu oraz kamiennych obramowaniach okiennych. Na trasie zwiedzania znalazło się także słynne Collegium Gostomianum - późnorenesansowe, dawne kolegium jezuickie, wzniesione z fundacji Hieronima Gostomskiego w latach 1602-1615. Uczniowie podziwiali także XIV-wieczny Ratusz wraz z jedną z najpiękniejszych attyk w Polsce. Na uwagę zasługiwał także zegar słoneczny, który znajduje się na południowej elewacji. Kolejnym punktem programu była Podziemna Trasa Turystyczna, czyli system dawnych XIV i XV wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe. Sandomierskie lochy owiane są legendami. Udano się także do Bramy Opatowskiej, która jest jedną z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Można było wejść na szczyt bramy i z tarasu widokowego podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicy. Wielką atrakcją okazał się rejs statkiem po Wiśle, gdzie można było podziwiać wspaniałe krajobrazy oraz  przyglądać się mewom, siadającym niemal na głowach :-)  Na tym zakończono zwiedzanie miasta.
Później udano się na zwiedzanie tzw. Małego Wawelu, czyli Zamku w Baranowie Sandomierskim. To dawna siedziba rodu Leszczyńskich i światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających. Można było podziwiać arkadowy dziedziniec zamku, secesyjną kaplicę oraz historyczne wnętrza zamku, wywierające ogromne wrażenie na zwiedzających. Dodatkowo uczniowie zwiedzili zbrojownię rycerską z bardzo ciekawymi eksponatami i wstrząsającą salą tortur.
Wycieczkę można zaliczyć do udanych, gdyż młodzież, jak sama stwierdziła, doskonale się bawiła i integrowała.

 

 


 

 


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP