Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / 2014 - 2015 / Przy sądeckiej Piecie
Poniedziałek - 10 grudnia 2018 Danieli, Bohdana, Julii      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

„Zginęli, abyśmy mogli żyć”  - wspomnienie  pierwszej, zbiorowej egzekucji  w Biegonicach w 1939 roku.

19 grudnia , w 75 rocznicę tego  tragicznego  wydarzenia  przedstawiciele  młodzieży , nauczycieli  Zespołu Szkół Podstawowo –Gimnazjalnych w Podegrodziu, członkowie Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”, a także radny Nowego Sącza  Janusz Kwiatkowski uczcili pamięć ofiar.
 Wspomnienie rocznicowe  odbyło się na Starym Cmentarzu przy Sądeckiej Piecie, gdzie nieopodal znajdują  się cztery tablice, na których wypisano imiona i nazwiska zamordowanych. Tu zostali upamiętnieni  Ci , od których Ojczyzna zażądała najwyższej ofiary –własnego życia .
Uroczysty apel poległych przygotowała grupa uczniów Gimnazjum w Podegrodziu pod kierunkiem nauczycielki Teresy Kulak. Młodzież w strojach regionalnych wprowadziła sztandar szkoły, złożyła kwiaty i znicze w tym szczególnym, a zarazem symbolicznym miejscu. Przypomniano  imiona i nazwiska ofiar egzekucji  w Biegonicach z 19 grudnia 1939 roku. Zostali  wówczas rozstrzelani dwaj mieszkańcy Podegrodzia, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu: Antoni Łatka i Jan Chmielak. Wraz  z nimi zostali zginęli  trzej oficerowie z Kielc. Ofiary po ekshumacji  pochowano na tym cmentarzu w  1945 r.
To tragiczne wydarzenie tak wspomina w pisemnej relacji pani Michalina Marczyk, opierając się na przekazie robotników cegielni, którzy obserwowali to wydarzenie przez szpary w deskach szopy. „Skazańcy szli z kilofami, łopatami poprzedzani przez gestapo. Robotników cegielni spędzono do szopy, a ich narzędzia pracy oddano skazańcom. Na tym miejscu kopali zamarzniętą ziemię na własny grób. Strzelano do nich z tyłu, w głowę, a jeden z młodzików naszych rodzimych Niemców, wówczas uczeń gestapo, z browninga strzelał w dół do pozostających w konwulsjach ciał. Gestapowcy sami zasypywali grób dwudziestocentymetrową warstwą ziemi. Ci sami robotnicy cegielni widzieli później jak ziemia dyszała krwią i świeżością wydartego życia. Toteż  oni nasypali na grób grubszą warstwę ziemi. I to jest pierwszy grób najbliżej cegielni.”
Na tym cmentarzu spoczywają też żołnierze pochodzący z Ziemi Sądeckiej, którzy zginęli na polach bitew, a także ofiary zbiorowych egzekucji  w czasie II Wojny Światowej.  Wspomniano także naszych rodaków, pochodzących z Podegrodzia, Stadeł, Juraszowej, Naszacowic, Olszanki , Olszany, Świniarska, których ciała spoczęły w nieznanych mogiłach. 
 Uczczono również pamięć  zamordowanych z Gminy Podegrodzie walczących przeciw systemowi komunistycznemu po 1945 r.
Radny Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski w kilku zdaniach przypomniał historię Starego Cmentarza jako miejsca szczególnej pamięci i zadumy wszystkich Sądeczan.
Uroczystość zakończyła się modlitwą za zmarłych i uczczeniem ich pamięci minutą ciszy. Uczeń gimnazjum utworem „Cisza” odegranym na trąbce, podkreślił nastrój tego wydarzenia.
Poniżej rejestracja filmowa

https://www.youtube.com/watch?v=OcyBd_UWSBw© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP