Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony_2013_2014 / Wizyta w Kubalówce
Poniedziałek - 10 grudnia 2018 Danieli, Bohdana, Julii      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka
W zagrodzie lachowskiej - klasa II b w KUBALÓWCE
 
23 maja 2014 r. klasa II b wraz z nauczycielką języka polskiego - Agatą Nawojowską udała się do pobliskiej „Kubalówki” na lekcję poświęconą regionalizmowi. Gościła również na niej pani Dyrektor Krystyna Dąbrowska.
Dzięki panu Krzysztofowi Bodzionemu - gospodarzowi i twórcy tej niecodziennej „chaty z duszą”, młodzież miała okazję przenieść się w dawne czasy i zobaczyć, jak żyli ich dziadkowie.
„Kubalówka” jest skarbnicą wiedzy, wiernie oddaje koloryt minionych czasów. Młode pokolenie odwiedzając ten żywy skansen, uczy się miłości do małej Ojczyzny oraz potrafi docenić dorobek kulturowy.
Uczniowie wysłuchali opowieści na temat zagrody lachowskiej. Sami też prezentowali swoją wiedzę na temat przedmiotów użytkowych zgromadzonych w izbie oraz czynności takich, jak np. wypiek chleba, wyrób masła, kiszenie kapusty...
Mnogość eksponatów jest wprost imponująca. Drugoklasiści z zainteresowaniem przysłuchiwali się różnym ciekawym informacjom. Dopytywali gospodarza izby o drobne szczegóły, głównie poświęcone rozmaitym przedmiotom tam zgromadzonym.
Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa młodzież mogła również skorzystać z części warsztatowej. Dziewczęta uczyły się haftować i wykonywać przepiękne kwiaty z bibuły pod okiem ekspertów, chłopców natomiast zainteresowała praca w kuźni.
Grupa została również poczęstowana przepysznym ciastem drożdżowym. Gościnność podegrodzka jest zachwycająca :-)
Dzięki tej niecodziennej lekcji uczniowie mogli się przenieść do serca kultury lachowskiej.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP