Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony_2013_2014 / Dzień niemiecki
Piątek - 14 grudnia 2018 Alfreda, Izydora, Zoriny      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka

DZIEŃ NIEMIECKI

WARUM DEUTSCH? Dlaczego niemiecki? 

To hasło Dnia Języka Niemieckiego, który miał miejsce 04 marca br. w Gimnazjum w Podegrodziu. Dzień Niemiecki został zorganizowany w związku z udziałem naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie Deutsch-Wagen-Tour. Celem projektu jest popularyzacja nauki języka niemieckiego w Polsce, zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych  oraz inspirowanie nauczycieli. Projekt jest realizowany od 2009 roku przez Goethe Instytut w Warszawie we współpracy Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Patronat Honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej.       

Założeniem Dnia Języka Niemieckiego było przybliżenie uczniom kraju naszych zachodnich sąsiadów i jednocześnie przekonanie wszystkich, że język niemiecki jest ważny i potrzebny, że warto się go uczyć.   W ramach przygotowań do imprezy ogłoszony został konkurs plastyczny o tematyce „Niemcy w oczach młodych Polaków”. Uczniowie przygotowali wiele ciekawych prac, z których najlepsze zostały nagrodzone. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się : pani Joanna Lay- lektor Goethe Instytutu w Krakowie, przedstawicielka projektu Deutsch-Wagen-Tour,  pani Wójt Małgorzata Gromala oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Jan Golonka.

Prowadząca imprezę Magda Potoniec wystąpiła w tradycyjnym stroju ludowym, o nazwie Dirndl,  noszonym niegdyś przez służące w południowych Niemczech, a obecnie ubieranym na specjalne okazje i wydarzenia jak na przykład  „Oktoberfest” w Monachium.   Pierwszym punktem programu była prezentacja, przygotowana przez Biankę Kowalską, w której przedstawione zostały najważniejsze informacje z geografii Niemiec oraz najciekawsze wynalazki, z których słyną Niemcy.   

Następnie, po krótkim wprowadzeniu uczniów do tematu muzyka klasyczna Niemiec usłyszeliśmy dwa utwory Ludwiga van Bethovena; muzyczną miniaturę fortepianową „Dla Elizy”, którą zagrała na keyboardzie  Kinga Ciągło oraz na skrzypcach fragment IX symfonii  przyjęty jako hymn Unii Europejskiej w wykonaniu Natalii Stachoń i Wioletty Liber.                                                                              

Uczniowie klasy IIIc w typowych strojach ludowych Niemiec pięknie zaprezentowali taniec z figurami o nazwie „Sternpolka”.

Następnym punktem programu był konkurs wiedzy o Niemczech. Przedstawiciele poszczególnych klas odpowiadali na pytania dotyczące geografii Niemiec, słynnych osób, znanych wyrobów niemieckich, wynalazków itp. Swoją wiedzę mogli sprawdzić wszyscy uczestnicy imprezy, gdyż pytania były prezentowane na ekranie.                                                      

Po konkursie zobaczyliśmy scenkę rodzajową „U lekarza”, którą przygotowali i przedstawili, oczywiście w języku niemieckim Kamil Kotas i Sebastian Maciuszek z klasy IIIa.

Zanim usłyszeliśmy utwór jednego ze współczesnych zespołów niemieckich Rammsteinu głos ponownie zabrała Magda Potoniec, która wprowadziła uczniów do tematu współczesna muzyka niemiecka. Piosenkę „Ohne dich” zagrał zespół Experyment – śpiewał Kamil Kotas

Następnie zobaczyliśmy jeszcze jeden taniec , wywodzący się z Niemiec, walc wiedeński w wykonaniu uczniów klasy III d. Na temat walca opowiedział nam Paweł Ciapała

Po występie ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego oraz quizu wiedzy o Niemczech .

W konkursie plastycznym przyznano trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia. Nagrody otrzymali Kinga Ciągło z klasy II d, Bianka Kowalska IId oraz Natalia Potoniec z II a, wyróżnienia przypadły Monice Faron, Oliwii Król oraz Adrianowi Kulakowi również z klasy II a.

W konkursie wiedzy o Niemczech; pierwsze miejsce zdobył Bartek Potoczny z klasy III c, drugie miejsce Sylwia Duda z klasy I d oraz trzecie miejsce Piotr Ciapała z klasy III d.

 

 

 

 
 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP