Portal - Podegrodzie
polski Strona główna / strony_2013_2014 / Święto Niepodległości
Poniedziałek - 10 grudnia 2018 Danieli, Bohdana, Julii      - - - Zespół Szkół Podstawowo i Gimnazjalnych - - -
- menu
- Szkoła Podstawowa - archiwum
- Klasy gimnazjalne
- Patron ZSPG
- Małe Podegrodzie
- Księga gości
- KING - czasopismo
- Pedagog szkolny
- 2017-2018
- 2018_2019
- wyszukiwarka
11 listopada - Święto Niepodległości

Poranek patriotyczny w Gimnazjum w Podegrodziu

Okazją do przypomnienia tragicznych losów naszej Ojczyzny i jej naznaczonej krwią drogi do odzyskania wolności był poranek patriotyczny w Gimnazjum w Podegrodziu. Była to również okazja do refleksji nad tym, czym jest patriotyzm w XXIw.
Tradycje regionalne, ale i patriotyczne są szczególnie pielęgnowane w naszej szkole, dlatego z okazji narodowego Święta Niepodległości, 12 listopada br. odbył się w naszej szkole uroczysty poranek upamiętniający kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Występ nie był jedynie przypomnieniem suchych faktów, ale stanowił bogatą lekcję historii, w której nie zabrakło poezji, pieśni niepodległościowych oraz prezentacji multimedialnych ukazujących różne rozdziały dramatycznych losów Polski i żołnierzy o nią walczących. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów, przepiękne, symboliczne  w swej wymowie dekoracje, pieśni patriotyczne udowodniły, że w XXI wieku patriotyzm nie jest tylko pustym słowem, ale zawiera głębokie treści, musimy tylko umieć je dostrzec i wydobyć. Podniosłą atmosferę i wzruszające momenty zapewnili nam uczniowie przygotowani przez p. H. Iwan, p. K. Kawik i p. M. Liber. Mottem uroczystości były słowa "Myśląc o przyszłości narodu, trzeba się oprzeć o jego groby", będące nawiązaniem do słów Jerzego Waldorffa. Pełna symboliki scenografia dodatkowo oddziaływała na wyobraźnię zgromadzonych. Widzieliśmy żołnierskie groby z brzozowymi krzyżami, a na nich daty trzech rozbiorów i zrywów narodowo - wyzwoleńczych z 1830r. i 1863r. Obok grobów siedziała upersonifikowana Polska (w którą wcieliła się Kinga Laciuga IIId), zbolała, zmęczona, ale wolna. Na uwagę zasługiwała też krótka pantomima przygotowana przez uczniów klasy IIIA i D przedstawiająca historię naszego kraju - od chrztu, poprzez czasy świetności, utratę niepodległości i jej odzyskanie. Tradycyjne pieśni patriotyczne zostały wykonane przez chór szkoły z towarzyszeniem instrumentów, na których grali Katarzyna Kolasa, Daniel Żelasko, Natalia Stachoń i Krystian Kolasa.
Ukoronowaniem szkolnej uroczystości był piękny polonez w wykonaniu klasy IIId. Apel – dzięki wspólnemu odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, recytacji okolicznościowej poezji patriotycznej polskich autorów i wysłuchaniu polskich pieśni patriotycznych – był wyjątkową lekcją historii i stanowił doskonałą okazję do poczucia wspólnoty narodowej oraz do rozbudzenia wśród uczniów dumy z bycia Polakami.
  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP